Považský hrad – Klapy – Holíš – Nimnické Kúpele 11.4.2026

Turistiku sme zahájili v Považskom Podhradí v blízkosti kostola sv.Ladislava a Száparayovského kaštieľa. Po necelých 10 minútach sme pri pekne zrekonštruovanom kaštieli Burg odbočili z miestnej komunikácie na lesnú cestičku. Tam sme zakrátko odbočili zo žltej značky na náučný chodník Považský hrad, ktorý nás za pár minút zaviedol medzi hradné múry hradu Bystrica. Tu sme sa pokochali peknými výhľadmi, zhotovili spoločnú fotku, čo to zahryzli a vyrazili smer Klapy. Cestou sme minuli dva rázcestníky: Lopatina a Sedlo pod Klapmi  a znovu sme si užívali krásne výhľady do údolia Váhu a na okolité pohoria. Zostup z Klapov bol najnáročnejším úsekom dnešnej túry. Šlo sa úzkym hrebeňom a prudkým klesaním. Od rázcestníka Pri prameni  sa profil trasy zmiernil. V obci Udiča sme si v potravinách doplnili chýbajúce zásoby, pár minút vyfúkli a pokračovali cez lúky, následne miestnu časť obce Udiča Upohlav až k rázcestníku Zábavy. Tu sme sa napojili na modrú značku a po ďalších pekne udržiavaných lúkach sme sa dostali pod vrch Holíš. Po krátkom, ale strmšom výstupe na jeho vrchol, nás opäť čakala parádna „výhľadová“ odmena. Ale ani pohľad pod nohy v čare nezaostával –kvitnúce kvietky, množstvo poniklecov, úzky hrebeň, vrcholový dvojkríž, no proste bolo čo obdivovať. Z Holíša  nás čakal zostup do Nimnických kúpeľov, kde bol cieľ dnešnej trasy. Tam sme si prezreli upravený kúpeľný areál,  ponuku jeho prevádzok, ochutnali minerálny prameň, viacerí aj kúpeľnú stravu. Myslím, že sme prežili veľmi pekný a pestrý deň v možno trošku až nečakane krásnom prostredí, v dobrej a silnej zostave. Veď tejto akcie sa zúčastnilo úctyhodných 60 turistov. Z toho 55 členov KST Otlak Nitrianske Rudno.

A zostáva mi už len tešiť sa na podobné turistické zážitky.

Prihláste sa na odber noviniek z kstotlak.sk

Po zadaní Vašej emailovej adresy Vám budú automaticky zasielané novinky z nášho webu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *